شنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۲ | 80

در نشست خبری پیش از بازی با شمس آذر

به گزارش ورزش آذربایجان، تراکتور که در چهار بازی اخیر خود در لیگ برتر پیروز شده است، فردا در چارچوب مسابقات هفته ششم مقابل شس‌آذر قرار می‌گیرد. پاکو خمس امروز در نشست خبری پیش از این دیدار حاضر شد و در گفتگویی مفصل با خبرنگان، به سؤالات آن‌ها پاسخ داد:

تعطیلات متوالی مسابقات لیگ برتر؟
من قبلاً نظرم را درباره این وقفه‌ها و تعطیلات لیگ گفته‌ام. به نظرم فدراسیون باید در این زمینه خیلی بهتر برنامه‌ریزی کند. ما یک بازی می‌کنیم و دو هفته تعطیل هستیم و دوباره بازی می‌کنیم و باز هم تعطیل می‌شویم. هیچ‌وقت نمی‌دانیم چه زمانی باید بازی کنیم، چه زمانی استراحت می‌کنیم و چه زمانی تمرین داریم. به بازیکنان تعطیلی می‌دهیم و یک‌باره برای ما بازی می‌گذارند و مجبوریم تعطیلات را کنسل کنیم و دوباره برگردیم تمرین کنیم. تا وقتی که برنامه‌ریزی به این شکل باشد، نمی‌توانیم یک لیگ حرفه‌ای داشته باشیم و بگوییم لیگ جدی داریم. این شرایط واقعاً ضربه می‌زند و باعث می‌شود کیفیت لیگ پایین بیاید. این یک بحران است و باید فکری برای این قضیه و برنامه‌ریزی لیگ انجام داد.

بازی برابر شمس‌آذر؟
برای تیم حریف در بازی فردا احترام زیادی قائلم. فکر می‌کنم تیم بسیار بهتری نسبت به چیزی که جدول مسابقات نشان می‌دهد، هستند. من به بازیکنانم هم گفتم، بازی راحتی نخواهیم داشت. اگر بخواهیم فکر کنیم بازی راحت است، قطعاً به مشکل می‌خوریم. امیدوارم با صحبت‌هایی که به بازیکنانم کردم، با این ذهنیت وارد زمین نشوند. مسابقه‌ای است که می‌توانیم با برد در آن، پنجمین برد پی‌درپی را به دست بیاوریم که تیم‌های خیلی کمی به این عملکرد می‌رسند. امیدوارم این اتفاق رخ بدهد.

تغییر در ترکیب برنده و استفاده از ذخیره‌ها؟
اینکه شما فیکس بازی کنی یا بازی نکنی، فقط به این بستگی ندارد که بیایی یک گل بزنی و بعد فیکس شوی. این موضوع به فاکتورهای زیادی بستگی دارد. در واقع، بازیکنانی که تعویضی به زمین آمدند، هم گل زدند و هم خیلی خوب بازی کردند و دویدند و به ما آرامش دادند و بازی را کنترل و به ما کمک کردند؛ اما در تیمی که ما داریم، رقابت خیلی بین بازیکنان زیاد است و خیلی به هم نزدیک هستند. برای همین، هیچ بازیکنی نمی‌تواند بگوید من در بازی بعد فیکس هستم یا نه‌. هیچ‌کس مطمئن نیست که بازی خواهد کرد یا نه. این موضوع به فاکتورهای زیادی بستگی دارد. من با بازیکنانم صحبت کردم و بازیکنانی که به‌عنوان بازیکن تعویضی به زمین می‌آید، باید سعی کنند از دقایقی که در اختیار دارند، نیم ساعت، ?? دقیقه یا حتی ? دقیقه، به بهترین شکل استفاده کنند؛ البته نه برای این‌که چیزی را ثابت کنند؛ بلکه برای این‌که به تیم‌ کمک کنند. در واقع این تیم بودن است. شما وقتی تیم می‌شوی که بازیکنانی که وارد زمین می‌شوند، نهایت تلاش‌شان را بکنند تا به تیم کمک کنند. این اتفاق باید رخ بدهد.

رکوردشکنی در پیروزی متوالی در لیگ برتر؟
من خیلی دوست دارم رکورد فردی داشته باشم اما آنقدر اهمیت ندارد. برای من مهم است که تیمم خوب کار کند و چیزهای مهمی به دست بیاورد. اگر من از اینجا بروم و تیم من چیز مهمی به دست نیاورده باشد و من رکورد فردی داشته باشم، هیچ اهمیتی برایم ندارد. امیدوارم روزی که می‌خواهم از ایران بروم، وقتی که من را به یاد می‌آورید با چیز مهم‌تر از پنج برد متوالی باشد.

برنامه تراکتور برای متوقف کردن حملات و انتقال توپ شمس آذر؟
در واقع همان‌طور که گفتید شمس آذر تیمی است که در ضدحملات خیلی خوب کار می‌کند و ضدحملات و ترانزیشن سریعی دارد. کاری که ما می‌توانیم انجام بدهیم تا این اتفاق نیفتد و حریف نتواند از نقطه قوت خود استفاده کند، این است که توپ‌ها را نزدیک دروزاه یا در میانه‌های زمین از دست ندهیم. کمتر توپ لو بدهیم تا به آنها این موقعیت را ندهیم و در آن مناطق راحت‌تر و مطمئن‌تر بازی کنیم.

رضایت از عملکرد مهدی عبدی؟
او بازیکنی است که باید پیشرفت کند و بهتر شود، به خصوص در نکات تاکتیکی. او در گلزنی خوب عمل کرده اما نکته این است که شاید از تیمی آمده که کارها را اینطور از او نمی‌خواستند یا این کارها را انجام نداده و به چیزی که ما از او می‌خواهیم، عادت ندارد اما تلاشش را می‌کند و هر روز کار می‌کند. بازیکنانی که تلاش و کار می‌کنند تا به نکاتی که من می‌خواهم، برسند و پیشرفت کنند، برای من خیلی ارزش دارند. عبدی بازیکنی است که با توجه به موقعیت‌های زیادی که ما در هر بازی خلق می‌کنیم، انتظار دارم بیشتر از اینها گل بزند، چون او بازیکنی است که ما جلوی زمین داریم تا بتواند ضربات آخر را بزند و توپ‌ها را تبدیل به گل کند.

اظهارات مورایس درباره امکانات ایران؟
همه ما می‌خواهیم که لیگ ایران هر بار بهتر باشد. من فکر می‌کنم لیگ ایران ظرفیت پیشرفت زیادی دارد و می‌تواند سال به سال بهتر شود. مثلا در قضیه زمین‌های بازی، کیفیت می‌تواند خیلی بهتر شود و خیلی کمک کند تا بازی‌های تماشاگرپسندتری انجام شود و فوتبال جذاب‌تری ارائه شود و تماشاگران بیشتری برای دیدن مسابقات جذب شوند. نه فقط فدراسیون یا افرادی که ایرانی هستند و بلکه حتی همه ما خارجی‌هایی که می‌آییم باید کمک کنیم تا این پیشرفت حاصل شود و سال به سال شرایط را بهتر کنیم و لیگ ایران حرفه‌ای‌تر شود. همه ما باید کار کنیم؛ بازیکنان، رسانه، فدراسیون و مسئولان باید تلاش کنیم تا این اتفاق رخ بدهد.

تماشای بازی تیم‌های پایه و امید تراکتور و شانس ورود بازیکنان به ترکیب؟
امکانش هست. من یکی دو بازیکن در تیم امید دیدم که فکر می‌کنم می‌توانند بیایند و از هفته آینده تمرینات‌شان را با ما شروع کنند تا بدانند تمرین یک تیم لیگ برتری چطور است و با بازیکنان بزرگسالان و لیگ برتری تمرین کنند و پیشرفت کنند. یکی دو بازیکن بودند که این استعداد را داشتند که بتوانند پیشرفت زیادی داشته باشد.

جانشین شجاع خلیل‌زاده محروم؟
باید اول به بازیکنانم بگویم که چه کسی بازی خواهد کرد، نه اینکه قبلش اینجا در رسانه اعلام کنم. بنابراین فردا متوجه می‌شوید که چه کسی بازی خواهد کرد.

چمن استادیوم یادگار امام؟
نظر من همان چیزی است که پارسال گفتم. ما چهارشنبه تمرین کردیم و هنوز سرما آنقدر شدید نشده، اما احساس کردم که زمین نرم شده و همان مشکل پارسال را دارد. چند بار که بازی کنید، چمن بلند می‌شود و دیگر آن کیفیت را ندارد. من پارسال هم گفته بودم که باید این زمین زیر کشت برود و چمن عوض شود، اما این اتفاق نیفتاده و هیچ تغییری در زمین ایجاد نکرده‌اند. فکر می‌کنم این مشکل پابرجا خواهد بود و این چیزی است که گاهی من را عصبی می‌کند و بعضی وقت‌ها فکر می‌کنم آیا ارزشش را دارد که من اینجا بمانم و کار کنم؟ چون زمین چیزی نیست که بگوییم اهمیت ندارد. زمین مهم‌‌ترین چیز برای بازی ماست. زمین باکیفیت باعث می‌شود ما بتوانیم راحت بازی‌مان را انجام بدهیم و احساس می‌کنم امسال دوباره در زمستان این مشکل را خواهیم داشت و زمین دوباره مشکل پارسال را خواهد داشت.

حضور هواداران در بازی فردا؟
دوست دارم که دوباره ببینم که هواداران استادیوم را پر می‌کنند. بازی برای ما خیلی مهم است. شاید اگر جدول را نگاه کنند، آنقدر به این بازی اهمیت ندهند اما واقعا برای ما بازی خیلی مهم و سختی است و خوشحال می‌شدیم اگر می‌آمدند از ما حمایت می‌کردند و استادیوم را پر می‌کردند. با تمام سختی‌ها و با وجود اینکه بازی در روز تعطیل نیست، اگر بیایند و در استادیوم حاضر باشند، خیلی به ما کمک می‌کنند تا بازی خوبی انجام بدهیم و نتیجه بازی را بگیریم. امیدوارم بتوانند بازی جذابی از ما ببینند.

کد خبر 257


مطالب پیشنهادی

انتخاب سر دبیر

در بحث مشارکت کنید