قبل از خبر
زمان انتشار : 1402/08/14 12:03 | کد خبر : 285

از خودگذشتگی بانوی اسب‌سواری آذربایجانی برای نجات جان خبرنگار


به گزارش ورزش آذربایجان، به نقل از آذرانجمن، به تقل از آذرانجمن، جشنواره فرهنگی، ورزشی و عشایری «هارنا» که هر ساله در شهرستان کلیبر بخش آبش احمد برگزار می‌شود، در سال‌های گذشته در روستای قره قیه و در امسال نیز در روستای هارنا با استقبال زیاد مردم برگزار شد.
یکی از پرهیجان ترین مسابقات این جشنواره، اسب سواری بانوان است که همه‌ساله علاقه مندان زیادی را از همه استان های کشور به منطقه زیبای قره‌داغ می کشاند و لحظات به یاد ماندنی را برای تماشاگران این جشنواره رقم می‌زند.
در جریان برگزاری این دوره جشنواره هارنا که میان نفرات اول تا سوم مسابقه اسب سواری بانوان رقابت تنگاتنگی وجود داشت، یک خبرنگار ?? متر مانده به خط پایان برای تهیه عکس با بی احتیاطی وارد زمین مسابقه می‌شود و درست مقابل اسب ثنا نعمتی، اسب‌سوار حاضر در زمین مسابقه، قرار می‌گیرد و این ورزشکار برای اینکه آسیبی به خبرنگار نرسد درحالی که زین اسب‌اش چرخیده و حداقل تعادل رو داشت، اسب را کنار می‌کشد تا به خبرنگار برخورد نکند.
این عمل بانوی اسب‌سوار باعث می‌شود، زین اسب کاملا بچرخد و این ورزشکار در اوج سرعت و ?? متر مانده به خط پایان درحالی که در آستانه کسب مقام اول مسابقه اسب‌سواری بانوان را داشت، به زمین میخورد.
این مسابقات علاوه بر جنبه ورزشی درس از خودگذشتگی و شجاعت انسان آذربایجانی را هم به ما می‌آموزد. ویژگی منحصر به فردی که شاید کمتر در این دنیای فردگرای معاصر با آن برخورد کنیم و این میراث ارزشمند مردمان آذربایجان است.
اما گفتنی است ثنا نعمتی که با اسب طوفان طلایی در این مسابقات شرکت کرده بود علی‌رغم این اتفاق غم‌انگیز که برای وی به وقوع پیوست و همچنین شجاعت و از خودگذشتگی بی‌نظیر خود، هیچ تقدیری از این ورزشکار صورت نپذیرفت و این اقدام مسئولین برگزاری مسابقات نیز مورد انتقاد شدید مردم و ورزشکاران حاضر در مسابقه قرار گرفت.

در ادامه گفتگوی اختصاصی سما شیرزاد در آذرانجمن را با ثنا نعمتی می‌خوانید:

در جریان برگزاری این دوره جشنواره هارنا که میان نفرات اول تا سوم برگزار شد، رقابت تنگاتنگی بین رقیبانم وجود داشت، یک خبرنگار ?? متر مانده به خط پایان برای تهیه عکس با بی احتیاطی وارد زمین مسابقه شده بود و پشتش درست مقابل اسب من قرار گرفته‌ بود و برای اینکه آسیبی به خبرنگار نرسد درحالی که زین اسب‌م چرخیده و حداقل تعادل رو داشت، ریسک کرده و اسب را کنار کشیدم تا به خبرنگار برخورد نکنم.

او تعریف می‌کند: تا دقیقه نود سعی کردم که خبرنگار را از حرکت خود مطلع کنم و بگویم که هرچه زودتر خود را کنار بکشد، اما او نشنید و می‌دانستم که این حرکت باعث می‌شود تا همراه با اسب‌م به زمین بخورم زیرا که زین اسب‌م کاملا چرخیده بود، اما باز اقدام به اینکار کردم تا جان او در امان باشد و در اوج سرعت و ?? متر مانده به خط پایان درحالی که در آستانه کسب مقام اول مسابقه اسب‌سواری بانوان قرار داشتم، از این مقام صرف نظر کرده و به زمین خوردم.

او می‌گوید: زمانی که بر زمین خوردم، تمام بدنم زخمی شده و از شدت درد امکان حرکت نداشتم، در چنین وضعیتی حتی یکی از مسئولین حاضر در آن جشنواره، خبری از حالم نگرفتند و مقام و مدالی که حق من بود به فرد سومی که حتی به خط پایان هم نرسیده بود دادند و بنده را به عنوان دوم این مسابقه اعلام کردند.

او می‌افزاید: گله ای از این مورد ندارم زیرا جان انسانی مهم تر از کسب مدال و مقام برایم است، اینکه در مورد خبرنگار حاضر در میدان عذاب وجدانی وجودم را فرا نگرفته خوشحالم و برایم کافیست.

این مسابقات علاوه بر جنبه ورزشی درس از خودگذشتگی و شجاعت انسان آذربایجانی را هم به ما می‌آموزد. ویژگی منحصر به فردی که شاید کمتر در این دنیای فردگرای معاصر با آن برخورد کنیم و این میراث ارزشمند مردمان آذربایجان است.

اما گفتنی است خانم نعمتی که با اسب طوفان طلایی در این مسابقات شرکت کرده بود علی‌رغم این اتفاق غم‌انگیز که برای وی به وقوع پیوست و همچنین شجاعت و از خودگذشتگی بی‌نظیر خود، هیچ تقدیری از این ورزشکار صورت نپذیرفت و این اقدام مسئولین برگزاری مسابقات نیز مورد انتقاد شدید مردم و ورزشکاران حاضر در مسابقه قرار گرفت.

کد خبر 285


z

مطالب پیشنهادی

انتخاب سر دبیر

در بحث مشارکت کنید